Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku

Patron

Maciej Płażyński

źródło – Kancelaria Senatu

Maciej Płażyński, urodzony 10 lutego 1958 r. w Młynarach. Polski prawnik, polityk, wojewoda gdański w latach 1990-1996, powołany przez T. Mazowieckiego. Marszałek sejmu w latach 1997-2001. Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Po ukończeniu liceum w Pasłęku zaczął pracować fizycznie przy budowie Huty w Dąbrowie Górniczej. W 1980 r. współzałożył Niezależne Zrzeszenie Studentów. Jesienią 1981 r. koordynował strajk studencki na Uniwersytecie Gdańskim. Działał w opozycji demokratycznej. W roku 1997 uzyskał mandat posła na sejm III kadencji i został wybrany marszałkiem Sejmu.

W 2001 r. razem z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Olechowskim założył Platformę Obywatelską, zostając jej pierwszym przewodniczącym. Odszedł z Platformy w 2003 r. ze względu na rozbieżności programowe. W wyborach 2005 r. jako niezależny kandydat do Senatu zdobył największą liczbę głosów i został wicemarszałkiem. Następnie uzyskał po raz kolejny mandat poselski w roku 2007. Zginął tragicznie 10 kwietnia 2010 r. na skutek katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Został pochowany w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w bazylice Mariackiej w Gdańsku. 16 kwietnia 2010 r. marszałek Bronisław Komorowski odznaczył go pośmiertnie Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu. Patriota, oddany sprawom polskim, a także lokalnym – w szczególności zasłużony dla Pomorza Gdańskiego.

Zespół szkół im. Macieja Płażyńskiego w październiku każdego roku obchodzi Dzień Patrona. Nagradzani są w tym dniu nauczyciele oraz powitani zostają nowi uczniowie naszej szkoły. Działalność Macieja Płażyńskiego jest idealnym przykładem dla młodzieży jak postępować i służyć ojczyźnie dla jej dobra.